Cook story

Rumuńska kuchnia Lorka

Serdecznie zapraszamy na radosną bałkańską przygodę! Tym razem wybierzemy się w podróż po pięknej Rumunii. Kuchnia rumuńska jest niezwykłą mieszkanką wielu smaków i kulinarnych tradycji. Szczególnie charakterystyczne dla tego regionu Europy są kwaśne zupy oraz pyszne, mocno doprawione mięsa. Podczas spotkania bliżej poznamy rumuńską kuchnię oraz spróbujemy kilku tradycyjnych potraw. Dowiemy się także wielu niezwykłych ciekawostek o historii i kulturze tego kraju. Naszym kulinarnym przewodnikiem będzie Lorek.

SCENARIUSZ WARSZTATÓW KULINARNYCH

Podczas warsztatów kulinarnych wspólnie ugotujemy:

 

  • biały rosół kurczakowy – czyli domowa zupa z papryką, selerem, śmietaną, jajkiem i octem winnym
  • rumuńskie mici (cevapcici) z domową, ręcznie robioną pittą oraz sosem musztardowym z jogurtem i miodem
  • smażone pączki serowe z musem truskawkowym i miętą

Następnie wszyscy razem rozpoczniemy wspaniałą biesiadę. Cudowna, wesoła atmosfera gwarantowana! Będzie przepysznie, rodzinnie i wesoło! <3

DODATKOWE INFORMACJE

Warsztaty poprowadzi „Lorek” Laurentiu Zedieu. Urodził się w Rumunii, w małym miasteczku Bacau. Od 6 lat mieszka w Polsce, a jego przygoda z gotowaniem zaczęła się 4 lata temu. Uczył się sam, krok po kroku zdobywając niezbędną wiedzę i doświadczenie kulinarne. Brał udział w 7 edycji programu Masterchef, w którym zajął 2 miejsce. Kocha gotować dla ludzi i zarażać ich swoją pasją i uśmiechem. Specjalizuje się w tradycyjnej kuchni rumuńskiej i bałkańskiej. Ogromną uwagę przywiązuje do tradycyjnych przepisów oraz regionalnych produktów, takich jak wina, sery, czy kiszone warzywa. Latem lubi spędzać czas w ogrodzie, gdzie zajmuje się uprawą warzyw i owoców. Pasjonat sportów zimowych, wodnych oraz koszykówki.

WARSZTATY

Rumuńska kuchnia Lorka

Wybierz liczbę biletów 0,00 zł
Razem: 0,00 zł