Cook story

Jakub Botta - BEEF STORY, czyli wołowina rządzi w kuchni

Kulinarna opowieść dla wszystkich, którzy są smakoszami wołowiny. Jakub Botta nauczy nas jak wybierać najlepszą wołowinę oraz jak w ciekawy sposób ją przygotować. Zapraszamy na 2. edycję gotowania z Jakubem Botta. Podczas warsztatów kulinarnych poznamy tajniki smażenia wołowiny oraz dowiemy się, jakie są stopnie wysmażenia wołowiny. Na warsztatach zostaną przedstawione niestandardowe rozwiązania w doborze dodatków, które podkreślą walory smakowe mięsa. Ta kulinarna przygoda obudzi w nas uśpionych miłośników gotowania. Relację z 1. edycji warsztatów z Jakubem Botta można obejrzeć na naszym profilu na Facebooku. 

SCENARIUSZ WARSZTATÓW KULINARNYCH

Menu warsztatów kulinarnych:

  • Palona wołowina z brązowym masłem
  • Steki przygotowywane metodą Cryo-Fried
  • Vinegret z wędzonego łoju wołowego
  • Rostbef w pieprzu z żelem Porto na grillowanej sałacie

Kurs poprowadzi Jakub Botta wraz z Sous Chefem.
Na zakończenie kursu każdy uczestnik otrzyma fartuch.
Podczas warsztatów: kawa/herbata/wino/woda

DODATKOWE INFORMACJE

Irlandzka wołowina i jagnięcia korzystają z wyjątkowych warunków naturalnych w tym kraju. Umiarkowany klimat irlandzki w połączeniu ze stałym wiatrem morskim tworzą warunki sprzyjające rozwijaniu się bardzo wartościowej trawy, pełnej różnorodnych ziół i koniczyny. Warto spróbować irlandzkiej wołowiny i jagnięciny karmionych bogactwem irlandzkiej natury.

Czy wiesz, że…

  • Do smażenia steków najlepszy jest: rostbef, antrykot, polędwica, łata; do grillowania: antrykot, polędwica, mielona łopatka; do pieczenia: łata bez kości, antrykot z kością, rostbef, natomiast do duszenia: mostek, karkówka, giczki.
  • Lepiej mrozić duże porcje mięsa, niż pojedyncze kawałki. Zapobiega to wysychaniu mięsa.
  • Im delikatniejszy jest rodzaj wołowiny, tym szybciej uzyskuje się żądany stan wypieczenia,- wsteki z polędwicy usmażymy szybciej, niż steki z rostbefu, czy antrykotu.
  • W Irlandii promowanie żywności na terenie państwa i poza jego granicami odbywa się dzięki agencji rządowej Board Bia, której głównym zadaniem jest promowanie i certyfikacja produktów.
  • Jakub Botta, żeby wziąć udział w programie Top przerwał swój miesiąc miodowy.

WARSZTATY

Jakub Botta - BEEF STORY, czyli wołowina rządzi w kuchni

Wybierz liczbę biletów 0,00 zł
Razem: 0,00 zł