Cook story

Easter STORY, czyli wielkanocne tradycje w nowoczesnym wydaniu

Będzie to wielkanocna, kulinarna opowieść autorstwa Wita Szychowskiego. Wit szczególnie na tę okazję przygotował 3 autorskie klasyki wielkanocne w zupełnie nowej odsłonie.
Razem z szefem przygotujemy nieoczywiste, odmienione dania wielkanocne. Wszystko to w miłej atmosferze, przy lampce wina oraz muzyce. Wit odczaruje polską kuchnie i podzieli się wieloma kulinarnymi trikami. Tym razem też wyjdziecie uśmiechnięci od ucha do ucha. Kto już poznał Wita… wie, że nie będzie się nudził. Zapraszamy na tę kulinarną przygodę!

SCENARIUSZ WARSZTATÓW KULINARNYCH

Menu warsztatów kulinarnych:

  • „Ziemniakotto” czyli risotto z ziemniaków z pyłem z wieprzowiny, prażonymi kaparami, tartym jajkiem oraz oliwą szczypiorkową;
  • Biała kiełbasa z pastą truflową, puree z cebuli i selera, groszek oraz pędy groszku
  • Wielkanocny sernik na szybko z białą czekoladą, opalanym cytrynowym koglem-moglem i kaszą gryczaną;
  • Napoje: wino/woda/kawa z ekspresu ciśnieniowego/herbata.

Warsztaty poprowadzi Wit Szychowski (Pan Tasak) wraz z sous-chefem. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzyma przepisy oraz fartuch Cook Story by Samsung.

DODATKOWE INFORMACJE

Tradycyjne dania wielkanocne to m.in. jajka, żur, babka wielkanocna... Tradycyjna kuchnia często sięga do zapomnianych korzeni i dodatkowo rozwija się i występują w coraz bardziej nowoczesnej formie. Sprawdźcie koniecznie jak Wit Szychowski jest w stanie urozmaicić naszą kuchnię z zachowaniem polskiej tradycji i rodzinnych korzeni.

WARSZTATY

Easter STORY, czyli wielkanocne tradycje w nowoczesnym wydaniu

Wybierz liczbę biletów 0,00 zł
Razem: 0,00 zł